Obeziteye sebep olan genlerin, obezitenin sebep olduğu hastalıklara karşı koruyucu genlerle aynı genler olduğu saptandı.

tarafından
187
Obeziteye sebep olan genlerin, obezitenin sebep olduğu hastalıklara karşı koruyucu genlerle aynı genler olduğu saptandı.

Obezliğe sebep olan genlerle ilgili yapılan son araştırmalara göre, bilim dünyası oldukça çarpıcı bir gerçekle karşı karşıya. Obezite, bilim dünyasında hala sırrını koruyan bir sağlık sorunu. Vücutta; ihtiyacı olandan fazla besin alımına bağlı olarak oluşan enerji miktarının artmasıyla oluşan obeziteyi, genetik faktörler de dahil birçok sebep tetikler. Sonuç olarak obezite sahibi olan kişilerin kanlarında sağlıksız glukoz birikmeye başlar ve bu durum kişilerde birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Bunlardan en sık görülenleri kalp damar hastalıkları ve tansiyondur.

   Yapılan araştırmalarda bilim insanları, obezite sahibi insanların %45’inde bu sağlık sorunlarından hiçbirine rastlamamış. Ancak araştırmaların sonucu rakamsal olarak bilinse de sebebi bilinmiyordu. Ta ki Kopenhag Üniversitesi ve New York Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi’nin desteklediği bilimsel bir araştırma ekibi; hem obeziteye sebep olan hem de obezitenin sebep olduğu sağlık sorunlarına karşı, obeziteyle yaşayan kişiyi koruyan genlerin aynı genler olduğunu tespit edene kadar.

   Bilim dünyasına ışık tutacak olan ve yeni belirlenen bu genler, metabolizma hastalıklarına karşı birçok tedavinin bulunmasında tıp dünyasına ışık tutacak. Bu sayede obeziteye yakalanan kişilerle, vücutta biriken fazla yağ sebebiyle oluşacak olan hastalıkların tedavisine yönelik çalışmaların artırılacağı düşünülüyor. Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan obeziteye karşı atılan bu bilimsel adım, kalp ve damar hastalıklarına yakalanan birçok kişiyi de sevindirecek gelişmelere gebe olacak.